Erozyon Önleme ve Peyzaj

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İletişime geçmek için tıklayın

Toprağın aşınmasını engelleyen bitki örtüsünün yok olması neticesinde koruyucu örtüden yoksun kalan toprağın su ve rüzgarın etkisiyle aşınması ve taşınması olayı olan erozyon, arazinin eğimi, toprağın yapısı, yağış miktarı, iklim faktörleri vb. sebeplerle şiddetli biçimde yaşanabilir. Erozyona bağlı toprak kaybını önlemek için farklı çözümler uygulanabilse de en doğru yöntem yüzeylerin yerel iklime uygun bitkilerle yeşillendirilmesidir. Geosentetik erozyon önleme malzemeleri peyzaj mimarlarına erozyonla mücadelede en uygun çözümleri sunar.

Günümüzde yalnızca erozyon mücadelesinde değil peyzaj çalışmalarında da geosentetik malzemelerin kullanılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Yüzeylerin bitkilerle kaplanabilmesi için uygun zemin ve doğa koşullarını sağlamak gerekir. Bunu yaparken geosentetik malzemelerden faydalanılır. Bu sayede yeşillenme hızlı, kolay ve etkin bir şekilde yapılabilir.

Uygulama Alanları

Belediyeler
Parklar, Bahçeler
Dereler, Nehirler
Konutlar
Göletler
Peyzaj Mimarlığı
Otoyollar
Spor Sahaları

Avantajları

  • Uygun arazi olduğunda en ekonomik yöntemdir.
  • Hızlı yapılır.
  • Çevreye duyarlı bir sistemdir.
  • Özellikle zayıf zeminlerde en iyi çözümdür.
  • Verimli toprakların akıp gitmesini önler.
  • Estetik bir görüntü sağlar.

Diğer bilgiler

Yamaçlardaki erozyonları önleme de dahil olmak üzere peyzaj mimarlığının her aşamasına uygun bir geosentetik bulunmaktadır. Geosentetikler, filtre, drenaj, ayırma, koruma, çim otoparkların yapılması, zayıf zeminlerin iyileştirilmesi gibi farklı vazifeleri yerine getirirken yapılan işin hızlı, estetik kalıcı olmasını da sağlar.

Doğal yeşillenmeyi sağlamada yardımcı olabilecek farklı tipte geosentetik malzemeler kullanılabilir. Bunların başında erozyon önleme matları, gabion şilteler, hücresel dolgu sistemleri gelir. Bunların yanı sıra tohumları kendi içinde barındıran biyomatlar da kullanılabilir. Bu durumda yüzeye sadece biyomat serilmesi ve sulanması yeterli olabilmektedir. Kısa zamanda yüzeyin bitki örtüsü ile kaplanması sağlanmış olur ve şevlerdeki erozyon önlenmiş olur.

Çok dik şevlerde uygun görüldüğü takdirde içine toprak ve tohum doldurulabilen hücresel dolgu sistemleri de kullanılabilir. Bu sistemler dolgu malzemesini tutmak ve hareketlerini sınırlandırmak amacıyla üretilmiştir. Hücre duvarları şevlerden aşağıya doğru akan su akışını yavaşlatarak erozyonun önemli unsurlarından birini ortadan kaldırır.

Projeleriniz için En Doğru Çözüm Ortağı