Taşıma kapasitesi düşük olan zayıf bir temel üzerine yapılacak olan dolgularda, oturmaları engellemek amacıyla zeminin güçlendirilerek taşıma kapasitesinin artırılması gerekir.

Zayıf zeminlerin üzerine oturan yapılarda kademeler halinde uygulanan geosentetikler ile yeterli taşıma kapasitesi olmayan zeminler iyileştirilebilmektedir. Geosentetik ürünlerle zemin güçlendirme uygulaması maliyeti yüksek sistemlerden kaçınılarak ekonomi sağlar.

Zemin iyileştirmede kullanılan başlıca geosentetik malzemelere, geogridler, geotekstiller ve geosentetik kazıkları sayabiliriz. Geosentetik malzemelerin kullanımı, dolgu zeminlerde oluşabilecek yüklerin yol açabileceği oturmaları engeller, kazıklı temeller üzerine yapılan dolgularda gelen yükü kazıklara eşit dağıtır ve sahadaki jeolojik yapı nedeni ile oluşan boşlukların iyileştirilmesine yardımcı olur. Aşırı zayıf zorlu zeminlerde ise geosentetik kazık kullanımı zemini iyileştirme yöntemlerinin en önemlilerindendir. Uygun zeminlerde taş kolonlarla zemin iyileştirme yapılması da uygun yöntemlerden biridir.

Geosentetik donatılar aynı zamanda asfalt tabakalarında oluşan yansıma çatlaklarını engellemek için de kulanılırlar.

ÜRÜNLER

  • Geogridler
  • Örgülü Geotekstiller
  • Örgüsüz Geotekstiller
  • Asfalt Donatı Kompozitleri
  • Geokazıklar
  • Düşey drenler (wickdrains)
  • Taş kolonlar

 

Daha fazla bilgi için tıklayınız... 

Uygulamalar
Zemin ve Asfalt Güçlendirme

Akbatı AVM ... Antriva ... Baltalimanı – TEM Bağlantı Yolu ... Düzce Üniversitesi ... IKEA Mağazası ... İstinye Park ... İzmir 35. Sokak ... Kastamonu Havaalanı ... Kastamonu-İnebolu Yolu Islahı İşi (Oyrak Geçidi) ... Sirte Park ... Sky Tower Hotel – Düzce ... Tema World Halkalı ... Ulus Savoy ... Yeşilırmak I Regülatörü ...