İnsanoğlunun yerleşik yaşama geçişiyle birlikte doğayı kendi ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirme çabasında kullandığı en önemli elemanlardan biri istinat duvarları olmuştur. Klasik yapı tekniklerinin kullandığı demir, beton gibi malzemelerin temin edilmesinde baş gösteren sıkıntı, bu malzemelerin maliyetinin de geçmişe göre artmasına neden olmuştur.

Yine klasik yapı tekniğinin, doğaya set vurarak onu uysallaştırma çabasına, yapıların deprem gibi doğal yer hareketlerinde verdiği cevapları ve sonuçları hepimiz biliyoruz. Tıpkı doğadan uzaklaşan beslenme alışkanlıklarımızı doğa ile barışık hale getirme çabalarımız gibi, yapı tekniklerini de doğa ile uyumlu ve onunla işbirliği yapabilen tekniklerle güncelleme gereği, uzun zamandır bilim adamları ve uzmanların çalışma programlarında önemli bir yer almaktadır. Büyük kentleri beton yığını görüntüsü ile özdeşleştiren, içinde kullanılan demir ve beton gibi malzemelerle doğal yapıyı bozan, deprem yükü altında gösterdiği dirençle can ve mal kayıplarına yol açan istinat duvarı geleneği, Geoduvar sistemi ile yeni bir anlayışa kavuşuyor. Geliştirilen teknikle doğal yapı, önüne set çekerek gem vurma yerine, yer yüzeyine paralel çözümlerle uysallaştırılıyor. Bu işlemler sırasında, yapının bulunduğu noktadaki doğal oluşum sentetiklerle bir arada tutulup sıkıştırılıyor. Böylece, toprağın bizim sistemimizle işbirliği sağlanıyor, toprak kendi esnekliği ile güç kazanır hale getiriliyor.

Geosentetik donatılı istinat duvarlarının kullanımı geleneksel duvarlara kıyasla artmış ve tercih edilen bir sistem haline gelmiştir. Esnek yapısı ile deprem kuvvetlerine karşı en iyi randımanı vermesi, özellikle zayıf zeminlerde oluşabilecek oturma ve şekilsel bozulmaları ortadan kaldırması ve iyi bir enerji emici olması geosentetik donatılı istinat yapılarının yaygınlaşmasında önemli etkenler olmuştur.

Yüksek çekme mukavemetine sahip ve sürtünme kuvvetlerini kullanan geosentetik malzemeler ile güçlendirilmiş dolgu malzemesi kayma yüzeylerini engelleyerek çok dik dolgu şevlerine olanak sağlamaktadır. 

ÜRÜNLER

  • Geogridler
  • Örgülü Geotekstiller

Daha fazla bilgi için tıklayınız... 

Uygulamalar
Geosentetik Donatılı İstinat Duvarları

Akbatı AVM ... Antriva ... Baltalimanı – TEM Bağlantı Yolu ... Düzce Üniversitesi ... IKEA Mağazası ... İstinye Park ... İzmir 35. Sokak ... Kastamonu Havaalanı ... Kastamonu-İnebolu Yolu Islahı İşi (Oyrak Geçidi) ... Sirte Park ... Sky Tower Hotel – Düzce ... Tema World Halkalı ... Ulus Savoy ... Yeşilırmak I Regülatörü ...