Geosentetikler iyileştirme amacı ile bir çok alanda kullanılmaktadır. Artan çeşitleri ve fonksiyonları açısından geosentetikler farklı uygulama alanı bulmuşlar ve bir çok zemin sorununa çözüm getirmişlerdir. Geosentetikler yollarda, şevlerde istinat yapılarında, yumuşak zemine oturan dolgularda, temel altlarında ve kazıklı temele oturan dolgularda olmak üzere bir çok uygulamada zeminlerin iyileştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Yumuşak veya gevşek zemin koşullarının olduğu sahalarda inşa edilecek yapılarda temellerin tasarım ve yapımı önemli sorunlardan birini oluşturmaktadır. Bu tür zeminler üzerinde inşa edilecek yapılarda, aşırı oturmalar veya zemin taşıma kapasitesinin zayıf olması nedeniyle göçmeler meydana gelebilmektedir. Bu durumda, ya derin temel uygulamasına geçilmeli ya da temel zemininde, zemin iyileştirme yöntemi uygulanmalıdır. Derin temel uygulaması maliyeti yüksek bir çözüm olduğu için genellikle uygun bir yöntem ile temel zeminin iyileştirilmesi tercih edilmektedir. Zemini iyileştirme amacıyla kullanılan geosentetik malzemeler, genellikle zemini donatılandırmaya yöneliktir. Böylece, zeminin maruz kalacağı çekme gerilmeleri, geosentetik malzemeler yardımıyla karşılanarak zeminlerin zayıf olan bu yönleri giderilmiş olmaktadır. Bu çeşit zemin iyileştirmelerinde en sık kullanılan geosentetik malzemelerin başında geotekstil ve geogridler gelmektedir.

ÜRÜNLER

  • Geogridler
  • Örgülü Geotekstiller

Daha fazla bilgi için tıklayınız... 

Uygulamalar
Yapı Temelleri ve Dolgu Zayıf Zemin Güçlendirme Uygulamaları

Akbatı AVM ... Antriva ... Baltalimanı – TEM Bağlantı Yolu ... Düzce Üniversitesi ... IKEA Mağazası ... İstinye Park ... İzmir 35. Sokak ... Kastamonu Havaalanı ... Kastamonu-İnebolu Yolu Islahı İşi (Oyrak Geçidi) ... Sirte Park ... Sky Tower Hotel – Düzce ... Tema World Halkalı ... Ulus Savoy ... Yeşilırmak I Regülatörü ...