Toprakarme sisteminin esası, zemin ile donatının birlikte çalışmasına dayanmaktadır. Zemin ile özel tutunma sağlayan çelik veya polimer donatının birlikte yerleştirilmesi, ürün ile zemin arasında temas yüzeyinde bir sürtünme yaratmaktadır. Zemin kütlesinin içinde oluşan gerilmeler şerit donatılar tarafından karşılanır. Bu gerilmeler şeritlere sürtünme vasıtasıyla transfer edilir. Böylece bu iki malzeme kompozit bir yapı olarak çalışır. 

Genel hatları ile, betonarme duvarların kullanım amacına benzerlik gösteren bu sistem, zeminin mekanik özelliklerini ekonomik bir şekilde tasarlamak için geliştirilmiştir. Dolgunun akmasını önlemek ve estetik bir görüntü sağlamak amacı ile donatılı zemin ön yüzünde prekast cephe paneller kullanılır.

 

ÜRÜNLER

  • Polimer veya çelik şeritler
  • Geogridler
  • Prekast paneller

Daha fazla bilgi için tıklayınız... 

Uygulamalar
Toprakarme İstinat Duvarları

Akbatı AVM ... Antriva ... Baltalimanı – TEM Bağlantı Yolu ... Düzce Üniversitesi ... IKEA Mağazası ... İstinye Park ... İzmir 35. Sokak ... Kastamonu Havaalanı ... Kastamonu-İnebolu Yolu Islahı İşi (Oyrak Geçidi) ... Sirte Park ... Sky Tower Hotel – Düzce ... Tema World Halkalı ... Ulus Savoy ... Yeşilırmak I Regülatörü ...