Bu tip duvarlar çok yaygın olmamakla birlikte ülkemizde de kullanılmaktadır. Oysa bazı durumlarda gabion veya Muralex® duvarlar son derece avantajlı olabilmektedir. Özellikle iri taş dolgunun yakında bulunabileceği durumlarda son derece ekonomik ve doğal görünümlü çözümler üretmek mümkündür.

Ülkemizde karşılaştığımız istinat duvarı uygulama yöntemlerinden biride taş duvarlardır. Taş duvar imlatında işçilik maliyetleri, imalat süreleri ve kullanılan taş malzemenin boyut olarak kolay temin edilememesi ve depremde gösterdiği düşük performans yeni çözüm arayışlarının doğmasına sebep olmuştur.
 

Bu amaca yönelik olarak gabion istinat duvarları veya geosentetik donatılı ön yüzü Muralex® kaplamalı istinat duvarları kullanılmaktadır.

Gabion duvarlar çift bükümlü galfan veya galvaniz kaplı altıgen yapıda çeşitli kalınlıklarda teller kullanılarak muhtelif göz aralığında ve ebatlarda üretilebilmektedir. Ayrıca uygulamaya bağlı olarak PVC ile de kaplanabilmektedir.

Muralex® sistemi ise arka tarafı geosentetik donatılı olarak imal edilmekte, ön yüzünde ise projesinde belirlenen göz açıklığında paslanmaz çelik hasır kullanılmakta ve içine taş doldurulmaktadır.

ÜRÜNLER

  • Gabionlar
  • Muralex®
  • Geogridler
  • Örgülü Geotekstil

Daha fazla bilgi için tıklayınız... 

Uygulamalar
Gabion ve Muralex® Ön Yüz Kaplamalı İstinat Duvarları

Akbatı AVM ... Antriva ... Baltalimanı – TEM Bağlantı Yolu ... Düzce Üniversitesi ... IKEA Mağazası ... İstinye Park ... İzmir 35. Sokak ... Kastamonu Havaalanı ... Kastamonu-İnebolu Yolu Islahı İşi (Oyrak Geçidi) ... Sirte Park ... Sky Tower Hotel – Düzce ... Tema World Halkalı ... Ulus Savoy ... Yeşilırmak I Regülatörü ...